“Wierzę w Kościół Chrystusowy” – 1. DZIEŃ MISJI ŚWIĘTYCH

19 marca 2023

Misje Święte – Dzień 1.

            W 4. Niedzielę Wielkiego Postu rozpoczęliśmy nasze Parafialne Misje Święte. Powitaliśmy w naszej wspólnocie Ojca Waldemara Jareckiego OMI. To szczególny czas, który dany jest nam do jeszcze lepszego poznania siebie, poznania nas jako członków żywego Kościoła. Dzisiejsza myśl przewodnia przypomniała nam hasło obecnego roku duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Ojciec Waldemar zwrócił uwagę, że dziś przeżywamy kryzys wiary w Kościół – jeden, święty i apostolski. Często słyszmy, że ktoś wierzy w Chrystusa, ale nie w Kościół. Słyszymy również: Jezus Chrystus „tak”, ale Kościół „nie”. Człowiek pojmuje Kościół jako instytucję. Oburzać mogą grzechy hierarchów, osób duchownych, ale rozdrapywanie ciągłe tych ran sprawia, że rany ciągle krwawią i nie ma możliwości ich zaleczenia. Misjonarz zachęcał nas dziś do tego, aby pogłębiać swoją wiarę w Kościół, we wspólnotę Kościoła.

            W homilii Ojciec wspomniał o pewnej refleksji, która naszła go podczas służby w konfesjonale w jednym ze śląskich kościołów – parafii św. Jadwigi Śląskiej w Tychach. Św. Jadwiga ukazywana jest jako wzorowa matka, księżna, wdowa, siostra zakonna, fundatorka wielu obiektów sakralnych. W ikonografii przedstawiana jest jako kobieta trzymająca w lewej ręce makietę kościoła. Kiedy patrzy się na figurę św. Jadwigi wzrok skupiony jest na jaśniejącej twarzy oraz na atrybucie Kościoła. Ten Kościół można oprzeć na czterech istotnych SYMBOLACH kościoła: FUNDAMENT, ŹRÓDŁO, MOC I OBRONA.

FUNDAMENT – Jadwiga trzyma kościół od podstaw, od fundamentu. W Psalmie 11 mowa o tym, że: „Gdy walą się fundamenty, cóż może zdziałać sprawiedliwy?”  Bardzo ważny jest fundament. Mamy troszczyć się o fundament Kościoła.

ŹRÓDŁO – Jadwiga lewą dłonią wskazuje na Kościół. Podobnie jak Jezus na obrazie „Jezu Ufam Tobie” wskazuje na swój bok, z którego wypływają krew i woda. Kościół jest źródłem, który ożywia. Ale jak mówił Jan Paweł  II: „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd”.

MOC – Św. Jadwiga trzyma kościół w lewej ręce. Lewa ręka zwykle jest słabsza, ale ochrania ją moc i siła prawej strony. W Kościele tą mocą są sakramenty.

OBRONA – Jadwiga trzymając kościół broni go. My też jesteśmy do tego zaproszeni – mamy bronić Kościół dobrym życiem, słowem.

W czasie Misji Świętych będzie wiele okazji do poznawania sposobów świadczenia o Kościele – świętym i apostolskim.

Zapraszamy do udziału w kolejnych dniach Misji.

Jutro – w poniedziałek 20.03.2023 r.

Ogłoszenie Dekalogu

7.30 – Różaniec w intencji Misji

8.00 – Msza Św. z kazaniem misyjnym

17.30 – Różaniec w intencji Misji

18.00 – Msza Św. z kazaniem misyjnym

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

AKTUALNOŚCI