KILKA SŁÓW O PARAFII

HISTORIA NASZEJ PARAFII

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Dekanat Niedobczyce

Najwcześniejsza wzmianka źródłowa na temat wioski pochodzi z 1305 r. Administracyjnie w 1932 włączono Biertułtowy do Radlina. Kościelnie należały do Rydułtów. Starania o utworzenie samodzielnej stacji duszpasterskiej rozpoczęto w 1909. Zrealizowano je utworzeniem 3 IX 1924 lokalii. Natomiast parafia została erygowana 1 VIII 1925.

Niedzielne nabożeństwa odprawiano w cechowni kopalni ,,Ema”. Kiedy tę oddano do remontu, Mszę św. odprawiano pod gołym niebem. Pierwsza Komunia św. dzieci w 1925 odbyła się w kapliczce cmentarnej.

Kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, budowany w latach 1926-1928, został poświęcony 7 X 1928, przez ks. kanclerza Jana Skrzypczyka. Konsekrowany 3 X 1971 przez biskupa katowickiego Herberta Bednorza. Projektantem był Jan Affa z Raciborza.

LICZBA MIESZKAŃCÓW

tys.

LICZBA KATOLIKÓW

tys.

ODPUST

sierpnia

WIECZNA ADORACJA

kwietnia

1 XII 1983 we wnętrzu kościoła miał miejsce pożar, który był następstwem podpalenia. 3 X 1986 biskup katowicki Damian Zimoń konsekrował nowy ołtarz i poświęcił wystrój prezbiterium wykonane wg projektu artysty plastyka Zygmunta Brachmańskiego.

Księgi metrykalne: chrztów, małżeństw, zmarłych od 1924. Kronika parafialna od 1924.

Ulice należące do parafii: Cmentarna, Czecha, Damrota, Dworcowa,  Findera, Głogowa, Grabowa, Hallera, Hubalczyków, Hutnicza, Irysowa, Jaśminowa, Jaworowa, Kasztanowa, Korfantego, Kwiatowa, Lompy, Makuszyńskiego, Malinowa, Mariacka, Matejki, Mielęckiego, Młyńska, Modrzewiowa, Nałkowskiej, Napierskiego, Odległa (oprócz numerów 1-55 nr nieparzyste), Orkana, Pocztowa, Przyjaźni, Puszkina, Rogozina, Rybnicka, Rydułtowska, Rymera, Sienkiewicza, Skautów, Sokolska, Solskiego, Sosnowa, Spacerowa, Stalmacha, Ściegiennego, Ujejskiego, Wieczorka, Wierzbowa, Wiosny Ludów, Wypandów,  Zapolskiej.

Na terenie parafii znajduje się kaplica w domu zakonnym Sióstr Służebniczek NMP. W parafii posługują Siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny, ul. Korfantego 14 A (tel.: 0-32/455 81 50).