Wskazania Ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca na Wielki Tydzień.

27 marca 2021

Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc przesłał do parafii specjalne wskazówki i wytyczne na czas na Wielkiego Tygodnie w czasie pandemii.

Tradycyjne godziny odprawiania ceremonii w Wielkim Tygodniu mają zostać utrzymane. Arcybiskup udzielił też zezwolenia proboszczom, którzy chcą zorganizować coś dodatkowego – a mianowicie drugiej Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Miałaby ona być odprawiana po południu i dedykowana przede wszystkim rodzinom dzieci wczesno- i pierwszokomunijnych. Inicjatywa w tej sprawie leży tu po stronie proboszczów.

W wytycznych czytamy o tym, że w sytuacji, w której większość wiernych nie będzie mogła w Wielki Piątek uczestniczyć w adoracji Krzyża, proboszczowie powinni ich zachęcić, żeby to nabożeństwo zorganizowali tego dnia w swoich mieszkaniach. Byłoby dobrze, gdyby wierni „wyeksponowali znak naszego zbawienia i uczcili Ukrzyżowanego w zwyczajowej formie, przez przyklęknięcie i ucałowanie”.

Będzie za to można w tym roku wrócić do budowy w kościołach zarówno ciemnicy, jak i Bożego Grobu. Arcybiskup zachęca do prowadzenia w nich adoracji Najświętszego Sakramentu. „Niech w tym epidemicznym czasie miejsca adoracyjnej modlitwy odznaczają się prostym wystrojem, eksponującym Tego, który jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata!” – napisał.

W wytycznych czytamy też: „Zaniechamy urządzania procesji rezurekcyjnej, ze względu na trudności w zachowaniu dystansu między wiernymi, którego domagają się wymogi sanitarne. Z tych samych względów nie organizujemy tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Należy natomiast zachęcić wiernych, aby przed śniadaniem wielkanocnym, spożywanym w rodzinnej wspólnocie, uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba. Tekst błogosławieństwa należy umieścić na stronie internetowej parafii lub w drukowanej formie wyłożyć w kościołach”.

Arcybiskup zaznaczył, że z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiczną w kraju i w województwie śląskim nie można wykluczyć, że wytyczne będą na bieżąco modyfikowane.

***

Pełny tekst wytycznych arcybiskupa

WSKAZANIA ARCYBISKUPA METROPOLITY KATOWICKIEGO NA WIELKI TYDZIEŃ 2021

Drodzy Bracia!

Po raz kolejny przychodzi nam przygotowywać się do celebracji Wielkiego Tygodnia w reżimie sanitarnym w związku z trwającą pandemią. Przypominam o konieczności dostosowania się do wskazań rządowych i służb sanitarnych odnośnie do limitów wiernych uczestniczących w zgromadzeniach religijnych w naszych kościołach.

Z głęboką wiarą w Bożą Opatrzność oraz w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie i życie naszych wiernych trzeba się dostosować do ogłoszonych obostrzeń, dbając przy tym o piękno i prostotę celebracji liturgii w poszczególnych dniach Triduum Sacrum. Trzeba też dodać, że z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiczną w kraju i w naszym województwie przesyłane wskazania mogą się okazać nieaktualne i będą musiały być na bieżąco modyfikowane.

1. W załączeniu przesyłam ogólnopolskie wskazania na Wielki Tydzień2021,przygotowane przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski. Pomocne w tym zakresie są nadal pewne szczegółowe propozycje rozwiązań, podane w ubiegłorocznym Biuletynie liturgicznym 1/2020 (dostępnym w dziale dokumenty/lokalne/biuletyn: www.liturgia.katowice.pl).

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że ogólna dyspensa udzielona wiernym archidiecezji katowickiej od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. nie wygasła i wierni mogą z niej korzystać aż do odwołania.

2. W Wielkim Tygodniu i podczas Triduum Paschalnego zalecam utrzymanie tradycyjnych godzin zaplanowanych w parafii celebracji, przy czym zezwalam na wprowadzenie w parafiach – według rozeznania duszpasterskiego –w Wielki Czwartek w porze popołudniowej drugiej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej dedykowanej przede wszystkim rodzinom dzieci wczesno- i pierwszokomunijnych.

Przy każdej okazji należy powiadamiać parafian o czasie rozpoczęcia poszczególnych celebracji i zachęcać ich do duchowej łączności z parafialnym wieczernikiem dzięki organizowanym transmisjom.

Z powodu wzrastającej liczby zakażeń Msza Krzyżma będzie celebrowana w katowickiej katedrze w Wielki Czwartek o godz. 10-tej jedynie z udziałem księży dziekanów.Wszystkich prezbiterów, diakonów i alumnów zachęcam do włączenia się w tę liturgię za pośrednictwem transmisji internetowej.

Zachęcam, aby w tym roku powrócić do zwyczaju adoracji Najświętszego Sakramentu w bocznym ołtarzu adoracji (tzw. ciemnicy i w Bożym Grobie). Niech w tym epidemicznym czasie miejsca adoracyjnej modlitwy odznaczają się prostym wystrojem, eksponującym Tego, który jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata!

W sytuacji, gdy większość wiernych nie może uczestniczyć w Wielki Piątek w adoracji Krzyża w parafialnych kościołach, należy ich zachęcić, aby właśnie w tym dniu w swoich mieszkaniach wyeksponowali znak naszego zbawienia i uczcili Ukrzyżowanego w zwyczajowej formie, przez przyklęknięcie i ucałowanie.

Wigilia Paschalna jest celebrowana wyłącznie w kościołach parafialnych. Jedynym wyjątkiem są kaplice wspólnot zakonnych, w których Wigilia jest sprawowana dla mieszkańców danego domu zakonnego, bez udziału osób z zewnątrz.

Proponuje się zachowanie poświęcenia ognia, w którym uczestniczą jedynie celebransi i asysta podejmująca określone funkcje.

Zaniechamy urządzania procesji rezurekcyjnej, ze względu na trudności w zachowaniu dystansu między wiernymi, którego domagają się wymogi sanitarne.

Z tych samych względów nie organizujemy tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Należy natomiast zachęcić wiernych, aby przed śniadaniem wielkanocnym, spożywanym w rodzinnej wspólnocie, uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba. Tekst błogosławieństwa należy umieścić na stronie internetowej parafii lub w drukowanej formie wyłożyć w kościołach, podobnie jak to było w ubiegłym roku.

3. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, w Poniedziałek Wielkanocny oraz w 2. Niedzielę Wielkanocną zezwalam na odprawienie czwartej Mszy św. w intencji parafian; w parafiach, w których duszpasterzuje sam proboszcz miejsca.

Nie organizujemy w dekanatach tradycyjnych konwentów wielkanocnych, chyba że ograniczymy je do wspólnotowej celebracji Mszy św.

Drodzy Bracia!

Jeszcze w czasie trwającego Wielkiego Postu wyrażam Wam – razem z Biskupami Pomocniczymi – szczere Bóg zapłać za ofiarną posługę w tym niezwykle skomplikowanym czasie. Wdzięczni jesteśmy za wszystkie pastoralne inicjatywy, za przestawienie się na pracę w małych grupach i na indywidualne duszpasterstwo, za utrzymywanie z wiernymi łączności dzięki mediom elektronicznym, za bliskość i utrzymywanie więzi z seniorami i rodzinami, za odwiedziny chorych i posługę jednania w sakramencie pokuty.Księżom katechetom dziękujemy za trud zdalnego nauczania religii i katechizowania, za pracę z młodzieżą i parafialnymi grupami według lokalnych możliwości i potrzeb.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy życzymy, aby spotkanie ze zmartwychwstałym Zwycięzcą nad złem i śmiercią stało się źródłem radości, pokoju i nadziei dla nas wszystkich.

Niech orędzie Nocy Paschalnej dodaje nam nowych sił potrzebnych do codziennej pro-egzystencji, życia dla Boga i bliźnich; do gromadzenia ich na świętej wieczerzy w Chrystusowym Kościele!  W tym duchu udzielamy pasterskiego błogosławieństwa.

† Wiktor Skworc

ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

AKTUALNOŚCI