Abp Skworc: W tym roku przeżyjmy te listopadowe święta inaczej, bardziej duchowo i modlitewnie.

31 października 2020

W „Rozmowie poranka” na antenie Radia eM (107,6 FM) Metropolita katowicki nawiązał m.in. do zbliżających się wydarzeń związanych z 1 i 2 dniem listopada. Zaapelował, by w tym roku przeżyć listopadowe święta inaczej, bardziej duchowo i modlitewnie.

–  Przed nami Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. To czas, w którym szczególnie chcemy pamiętać o tych, których nie ma już wśród nas. Modlitwa za zmarłych to nasz wyraz wdzięczności i pamięci – powiedział abp Skworc.

Mając na uwadze aktualny stan epidemiczny w naszym kraju zaapelował o pozostanie w domach i inne przeżycie tych dni. – W tym miejscu chciałbym przyłączyć się do apeli, które są do nas kierowane przez władze rządowe, samorządy, służby sanitarne, lekarzy i ratowników medycznych: zostańmy w domach! W tym roku przeżyjmy te listopadowe święta inaczej. Przeżyjmy je bardziej duchowo, modlitewnie. Przypomnijmy sobie dobro, które otrzymaliśmy od naszych zmarłych. Dziękujmy za przekazany nam system wartości, wychowanie, to wszystko, co odziedziczyliśmy po przodkach – podkreślił metropolita.

W Radiu eM abp Skworc zachęcił także do budowania Kościoła domowego w rodzinach. – Pamiętajmy o słowach Pana Jezusa, że, „gdzie dwóch lub trzech gromadzi się imię moje, tam jestem pośród nich” (por. Mt 18,20). We wspólnotach rodzinnych i domowych świadomi obecności Chrystusa módlmy się wspólnie o ustanie pandemii i o pokój i ład społeczny w naszym kraju. Działajmy rozsądnie i mądrze, by w tym trudnym czasie walki z pandemią nie szkodzić sobie i innym. Zatroszczmy się przede wszystkim o seniorów. Bądźmy otwarci na pomoc sąsiedzką – zaapelował, nawiązując do swojego wcześniejszego apelu przesłanego w środę do parafii archidiecezji, w którym zachęcał wiernych do „otaczania w parafiach opieką i troską naszych seniorów, tych „zawsze wiernych”, którzy swoim zaangażowaniem, pracą, modlitwą i ofiarą wznosili niedawno kościoły w miastach i osiedlach, a kiedy to tylko możliwe wypełniają je swoją modlitwą i obecnością na Eucharystii, która daje życie i pokój Chrystusa”.

 – Modlitwa, budowanie wspólnoty oraz rozważne i odpowiedzialne postępowanie są nam w tym czasie szczególnie potrzebne – podsumował metropolita katowicki.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

AKTUALNOŚCI