Rzym – 2 sierpnia- kolejny dzień pielgrzymki do Włoch

Sie 2, 2018 | aktualności

Dzień III

Dzisiejszy dzień pielgrzymi rozpoczęli wczesnym rankiem od Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II. Na Mszę św. wyjechali już o godz. 5 rano.

Wielu turystów zwiedzających Watykan poszukuje grobu papieża-Polaka. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie znajduje się on w Grotach Watykańskich, ale na terenie Bazyliki Świętego Piotra.

Plac św.Piotra i charakterystyczna kolumnada są prawdopodobnie jednym z najłatwiej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Na jego kształt składają się dwie figury geometryczne: trapez i elipsa. Całość otoczona jest kolumnadą z rzeźbami 140 świętych. Wśród nich znajdziemy jednego Polaka – świętego Jacka Odrowąża. Ponoć jej architekt Gianlorenzo Bernini zamierzał pierwotnie zamknąć cały plac, ale po śmierci Aleksandra VII wycofano się z realizacji tego projektu. Z prawej strony znajduje się słynna Spiżowa Brama, która prowadzi na teren państwa watykańskiego.

Po Mszy św. odbyło się dalsze zwiedzanie wiecznego miasta, a w nim:

Ogrody Watykańskie.

W 1279 roku papież Mikołaj III przeniósł siedzibę papieską z Lateranu do Watykanu, wtedy też powstały Ogrody. Papież wyhodował sad, łąkę i ogród i oddawał się w tych miejscach medytacji i odpoczynkowi. W XVI i XVII wieku pracowali tu artyści tacy jak Donato Bramante, Pirro Ligorio, Antonio Tempesta czy Giovanni Battista Falda.

Bazylika  św. Pawła za murami.

Ścięty w Rzymie święty Paweł również doczekał się “swojej” bazyliki – Bazylika św Pawła za Murami (Basilica Papale di San Paolo fuori le Mura). Na jej miejsce wybrano teren leżący około dwóch kilometrów od ziemi na którą spadła odcięta głowa świętego. Ciało “apostoła narodów” miała pochować na terenie obecnej świątyni święta Lucyna.

Bazylika Laterańska

Bazylika św. Jana na Lateranie (pełna nazwa wł. Arcibasilica del Santissimo Salvatore e Santi Giovanni Battista ed Evangelista in Laterano), jest to katedra biskupa Rzymu, jedna z czterech bazylik większych. Warto zwrócić uwagę, że to nie bazylika św. Piotra, ale właśnie bazylika św. Jana na Lateranie jest katedrą. Zgodnie z tradycją kościoła katolickiego uważana jest za „Matkę i głowę wszystkich kościołów miasta i świata” (łac. Omnium urbis et orbis ecclesiarum mater et caput). Bazylika i stojący obok Pałac na Lateranie (wł. Palazzo Apostolico al Laterano) znajdują się poza Watykanem – na terenie Rzymu, czyli państwa włoskiego, ale z uwagi na swoją rangę otrzymały specjalny status eksterytorialny.

Bazylika Santa Maria Maggiore

Bazylika Matki Bożej Większej (wł. Basilica Papale di Santa Maria Maggiore, ang. Basilica of Saint Mary Major) to kolejna papieska bazylika w Rzymie. Historia tego kościoła zaczyna się od pięknej legendy. W IV wieku patrycjusz Rzymu i papież Liberiusz mieli sen, w którym Matka Boża nakazała im zbudować kościół w miejscu pokrytym śniegiem. Problem polegał na tym, że działo się to w nocy z 4 na 5 sierpnia w samym środku rzymskich upałów. Zaskoczenie dostojników musiało być olbrzymie kiedy dowiedzieli się, że wzgórze Eskwilin pokryte jest warstwą białego puchu. Liberiusz udał się tam na czele ludu rzymskiego i osobiście nakreślił na śniegu zarys fundamentów. Stąd Bazylika znana jest również pod innymi nazwami, np.: Matki Boskiej Śnieżnej (Santa Maria della Neve), Matki Bożej przy Żłóbku (Santa Maria ad Presepe) czy po prostu jako bazylika liberiańska.

zobacz galerię