Powakacyjna pielgrzymka ministrantów do katowickiej katedry.

Sie 30, 2018 | aktualności

Bp Marek Szkudło przewodniczył Eucharystii w katowickiej katedrze podczas której ustanowiono ponad dwudziestu kandydatów do pełnienia posługi ceremoniarza parafialnego. Podczas homilii nawiązał do konieczności czuwania.

Bp Szkudło podkreślił, że dzisiaj Jezus do każdego mówi: „czuwaj”. – Niech to będzie owoc mocnego zakorzenienia w Bogu (…). Czuwać, to podejmować codzienny trud służby…, który staje się radością – powiedział. Podkreślił, że czuwanie jest świadomością „nieustannego doświadczania Tego, który pierwszy nas umiłował”.

– Skoro powiedzieliście Chrystusowi: Oto jestem, by służyć przy ołtarzu, to również nie bójcie się Mu powiedzieć: Oto jestem do Twojej dyspozycji na całe życie, prosząc o rozeznanie powołania. Powiem Wam, że dla mnie osobiście służba przy ołtarzu była odkryciem życiowego powołania – mówił bp Szkudło podczas homilii.

Hierarcha przywołał także spotkanie papieża Franciszka z ministrantami, które miało miejsce w Rzymie. Wspomniał skierowane do Ojca Świętego pytanie o to jak przełożyć posługę ministrancką na konkretne uczynki miłosierdzia i drogę do świętości. – Potrzeba wysiłku, aby zawsze czynić dobro i stawać się świętymi… Droga do świętości nie jest dla leniuchów. Konieczny jest trud – mówił bp Szkudło cytując papieża Franciszka.

Po homilii bp Szkudło ustanowił ponad dwudziestu kandydatów do posługi ceremoniarza parafialnego. Po rocznym okresie próby otrzymają oni krzyż ceremoniarza i będą mogli pełnić tę posługę w parafiach.

Eucharystię poprzedziła konferencja dla ministrantów. Wygłosił ją ks. Tomasz Madzia. – Trzeba iść za Niepokalaną, która wyznacza nam pewien kierunek (…). Jest nim świętość – mówił zebranym w katowickiej katedrze.

Ministranci mieli także okazję do spróbowania swoich sił w zawodach przeciągania liny czy podbijaniu piłki. Nie zabrakło przed katedrą takich atrakcji jak dmuchane zamki czy „koło fortuny”, w którym można było wygrać m.in. książkowe nagrody. Pod koniec pielgrzymki wśród jej uczestników rozlosowano nagrody rzeczowe, wśród nich m.in. tablet.

W katowickiej katedrze spotkało się ponad tysiąc młodych ludzi, którzy na co dzień służą w parafiach archidiecezji jako ministranci. Przeżywali oni swoją doroczną, powakacyjną pielgrzymkę.

https://www.archidiecezjakatowicka.pl/temat/news/latest-news/powakacyjna-pielgrzymka-ministrantow