Młodzi z Radlina na Panamie na Śląsku – 26 stycznia 2019

Sty 27, 2019 | aktualności

Imprezę rozpoczął metropolita katowicki zachęcając wszystkich do postawy służby oraz czynnej ewangelizacji. 

Ks. Jakub Bartczak, zespół niemaGOtu, Mate.O, Owca, Gabi Gąsior, TU Band to artyści, którzy wystąpili w Jastrzębiu podczas „Panamy na Śląsku”. W tym wydarzeniu wziął także udział abp Wiktor Skworc, który rozpoczynając spotkanie wyraził nadzieję, że młodzież „będzie go wspierać w głoszeniu Chrystusa mocą Bożego Ducha”.

Organizatorzy czyli Fundacja Młodzi dla Młodych przy współpracy z kurią metropolitalną w Katowicach zadbali zarówno o sferę muzyczną wydarzenia, jak i stworzyli specjalną strefę duchową. Na uczestników spotkania czekała wydzielona przestrzeń, w której każdy chętny mógł skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. W jednym z konfesjonałów posługiwał bp Grzegorz Olszowski, pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej.

Punktem kulminacyjnym spotkania była Eucharystia, której o 23.00 przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Marek Szkudło. – Jestem bardzo wdzięczny Bogu za to, że mogę tutaj z Wami być. Słuchać tego Słowa, którym wy jesteście. Odczuwać tego Ducha, który Was napełnia. Przeżywać to Życie, które jest Waszym życiem – powiedział w homilii. Zachęcał młodych do tego, aby byli głosicielami Dobrej nowiny. – Świat nigdy bardziej niż dzisiaj nie potrzebował dobrych nowin. Kiedy otaczają go w większości informacje negatywne, newsy o kolejnych tragediach, dobrej nowiny, dobrej wiadomości, współczesny człowieka potrzebuje bardziej – dodał. Oprócz duchowej łączności z młodymi zgromadzonymi w Panamie miała miejsce także transmisja z przemówienia Ojca świętego do młodych. O idei telemostu opowiada ks. Bogdan Kania, moderator ds. nowej ewangelizacji w archidiecezji katowickiej. – Chcemy się razem z nimi modlić, ale chcemy też przeżywać to samo, co przeżywają młodzi w Panamie – mówi.

– Panama na Śląsku, to Światowe Dni Młodzieży w archidiecezji katowickiej – powiedział na temat spotkania w Jastrzębiu ks. Wojciech Iwanecki, duszpasterz młodzieży archidiecezji katowickiej. – Nie wszyscy mogą tam pojechać, to daleko… ale każdy chce być z papieżem, zjednoczyć się wokół niego i wokół Chrystusa, którego papież nam pokazuje (…). Myślę, że młodzież potrzebuje takich spotkań, jak to dzisiejsze. Chcą poczuć tę jedność, tę siłę, tę radość ze wspólnoty – dodaje.

Sami uczestniczy podkreślają, że podczas spotkania liczą na jedność z Panamą, z Ojcem świętym i z rodakami, którzy tam pojechali. – Niestety nie mogliśmy pojechać do Panamy, ale gdyby tylko była okazja, to na pewno tam byśmy pojechały, żeby przeżyć te wspaniałe chwile z papieżem – opowiadają Malwina i Żaneta z Rybnika.

„Panama na Śląsku” to spotkanie trwające równolegle do najważniejszych wydarzeń podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Jego uczestnicy spotykają się na wspólnej modlitwie, adoracji oraz koncercie. W ten sposób chcą łączyć się duchowo z uczestnikami spotkania z papieżem Franciszkiem, które ma miejsce w Ameryce Środkowej.

https://www.archidiecezjakatowicka.pl/temat/news/galerie/PanamaEucharystia/50.